BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Путин је са Пашињаном разговарао о ситуацији око Карабаха, мировном споразуму Баку-Јереван

Путин је са Пашињаном разговарао о ситуацији око Карабаха, мировном споразуму Баку-Јереван
07.04.2023. год.
Прес служба јерменске владе је такође известила да су Пашињан и Путин разговарали о деблокади транспортних комуникација на Јужном Кавказу.

 Руски председник Владимир Путин и јерменски премијер Никол Пашињан разговарали су у петак телефоном о ситуацији око Нагорно-Карабаха и припреми мировног споразума између Јерменије и Азербејџана, јавила је прес-служба Кремља.


Настављене су дискусије о различитим аспектима тренутне ситуације око Нагорно-Карабаха“, наводи се у саопштењу. Кремљ је напоменуо да је значај примене споразума лидера Русије, Јерменије и Азербејџана за период 2020-2022, „укључујући оне који се односе на обезбеђивање безбедности и стабилности на јерменско-азербејџанској граници, обнављање економских и транспортних веза на Северном Кавказу и припрему поново је потврђен мировни уговор између Јерменије и Азербејџана.

Поред тога, дотакнута су и нека актуелна питања билатералних односа“, саопштила је прес-служба руског лидера после разговора који је одржан на иницијативу јерменске стране.

Прес-служба јерменске владе је такође саопштила да су Пашињан и Путин разговарали о деблокади транспортних комуникација на Јужном Кавказу.

Ово је четврти телефонски разговор Путина и Пашињана од почетка ове године, претходни је одржан 13. марта. Последњи телефонски разговор између руског председника и његовог азербејџанског колеге Илхама Алијева обављен је 16. марта.

Сукоб између Јерменије и Азербејџана око планинског региона Нагорно-Карабаха, спорне територије која је била део Азербејџана пре распада Совјетског Савеза, али првенствено насељена етничким Јерменима, избио је у фебруару 1988. након што је Аутономни Регион Нагорно-Карабах прогласио независност од Азербејџанске Совјетске Социјалистичке Републике. Русија је више пута деловала као посредник у решавању ситуације између Бакуа и Јеревана, укључујући и одржавање разговора између лидера Јерменије и Азербејџана. Уз посредовање Москве у новембру 2020. године усвојена је изјава о потпуном прекиду непријатељстава у Нагорно-Карабаху. Како се наводи у документу, азербејџанска и јерменска страна зауставиле су се на заузетим позицијама, низ области је дошао под контролу Бакуа, а руски мировњаци су распоређени дуж линије контакта и у коридору Лачин. Након тога, лидери три земље усвојили су још неколико заједничких изјава о ситуацији у региону.

Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.


Наш Телеграм канал - 
https://t.me/vostokvesti



  • Извор
  • Танјуг
  • Фото: Mikhail Metzel / TASS/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Кијев би се обавезао на неутрални статус и добио међународне безбедносне гаранције, према нацрту споразума


Москви је доста непријатељског става Европе, изјавио је Дмитриј Песков

Амерички државни секретар Антони Блинкен данас се, у оквиру посете Кини, састао са министром спољних послова Ванг Јијем и кинеским председником Си Ђинпингом. Једна од тачака дневног реда била...


Снаге Кијева су „надмашене“ од стране Русије због пада западне помоћи, изјавио је шеф војног блока предвођеног САД

Москва би изгубила у рату са Западом, тврди пољски министар спољних послова Радослав Сикорски


Систем вредности који доминира Западом је „донео хаос“, сматра мађарски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА